Superior Court Judge (Vote for 1)

Candidate   Total
NANCY DE LA PENA   82018 (69.33%)
ANNRAE ANGEL   34775 (29.4%)
   

County Board of Education Governing Board Member, Trustee Area 3 (Vote for 1)

Candidate   Total
SANDRA NICHOLS   10705 (64.61%)
MIKE KUBO   5790 (34.95%)
   

County Board of Education Governing Board Member, Trustee Area 5 (Vote for 1)

Candidate   Total
ALYSSA WALL   14248 (62.91%)
BRAD WILLIAMS   8294 (36.62%)
   

County Board of Education Governing Board Member, Trustee Area 6 (Vote for 1)

Candidate   Total
ED ACOSTA   6790 (75.82%)
DANA M SALES   2090 (23.34%)
   

Cabrillo Comm. College Governing Board Member – Trustee Area 4 (Vote for 1)

Candidate   Total
RACHAEL SPENCER   10067 (60.91%)
DIANA ALFARO   6341 (38.37%)
   

Cabrillo Comm. College Governing Board Member – Trustee Area 5 (Vote for 1)

Candidate   Total
FELIPE HERNANDEZ   6863 (63.06%)
LETICIA MENDOZA   3924 (36.05%)
   

Cabrillo Comm. College Governing Board Member – Trustee Area 7 (Vote for 1)

Candidate   Total
STEVEN LAIRD TRUJILLO   4957 (60.8%)
EDWARD K. BANKS   3108 (38.12%)
   

San Lorenzo Valley Unified School District Governing Board Member – Trustee Area 3 (Vote for 1)

Candidate   Total
GRACE POLLAK   6875 (54%)
LAURA DOLSON   5769 (45.31%)
   

Pajaro Valley Unified School District Governing Board Member – Trustee Area 3 (Vote for 1)

Candidate   Total
AMANDA HERNANDEZ   392 (52.55%)
OSCAR SOTO   339 (45.44%)
   

Pajaro Valley Unified School District Governing Board Member – Trustee Area 6 (Vote for 1)

Candidate   Total
MARIA OROZCO   3482 (58.27%)
ADAM BOLAÑOS SCOW   2441 (40.85%)
   

Loma Prieta Joint Union School District Governing Board Member (Vote for 2)

Candidate   Total
ERIN ASHEGHIAN   1275 (36.2%)
ALEXANDRA HALL   1180 (33.5%)
STACY KISSNER   1054 (29.93%)
   

Supervisor, 1st District (Vote for 1)

Candidate   Total
MANU KOENIG   17967 (56.71%)
JOHN LEOPOLD   13544 (42.75%)
   

City of Capitola Councilmember (Vote for 2)

Candidate   Total
KRISTEN PETERSEN   3627 (39.9%)
MARGAUX KEISER   2399 (26.39%)
WILL LITTLE BEAR REISING   1607 (17.68%)
ANTHONY J. ROVAI   1410 (15.51%)
   

City of Santa Cruz Councilmember (Vote for 4)

Candidate   Total
SONJA BRUNNER   14860 (14.66%)
MARTINE WATKINS   14616 (14.42%)
SANDY BROWN   14465 (14.27%)
SHEBREH KALANTARI-JOHNSON   13157 (12.98%)
KAYLA KUMAR   11680 (11.53%)
MARIA CADENAS   10397 (10.26%)
KELSEY HILL   9513 (9.39%)
ELIZABETH CONLAN   6802 (6.71%)
ALICIA KUHL   5422 (5.35%)
   

City of Scotts Valley Councilmember (Vote for 3)

Candidate   Total
RANDY JOHNSON   4587 (28.37%)
DONNA R. LIND   4501 (27.84%)
JACK DILLES   4347 (26.89%)
JOHN LEWIS   2658 (16.44%)
   

City of Watsonville Councilmember – Dist 1 (Vote for 1)

Candidate   Total
EDUARDO MONTESINO   1400 (96.49%)
   

City of Watsonville Councilmember – Dist 2 (Vote for 1)

Candidate   Total
AURELIO GONZALEZ   874 (53.55%)
VANESSA QUIROZ-CARTER   752 (46.08%)
   

City of Watsonville Councilmember – Dist 6 (Vote for 1)

Candidate   Total
JIMMY DUTRA   1602 (63.3%)
TONY GOMEZ   914 (36.11%)
   

San Lorenzo Valley Water District Director (Vote for 2)

Candidate   Total
GAIL MAHOOD   9475 (41.86%)
TINA MARIE TO   5513 (24.36%)
LEW FARRIS   3869 (17.09%)
BETH THOMAS   3728 (16.47%)
   

Soquel Creek Water District Director (Vote for 2)

Candidate   Total
BRUCE DANIELS   16968 (43.46%)
TOM LAHUE   11895 (30.47%)
MARIA MARSILIO   5748 (14.72%)
CORRIE KATES   4337 (11.11%)
   

Pajaro Valley Water Management Agency Director, Division B (Vote for 1)

Candidate   Total
STEPHEN G. RIDER   3600 (54.01%)
JOHN KEGEBEIN   2948 (44.22%)
   

A – Scotts Valley Unified School Bond 55% To Pass (Vote for 1)

Candidate   Total
Bonds Yes   6057 (52.88%)
Bonds No   5397 (47.12%)
   

N – Loma Prieta Jt Union School Parcel Tax 2/3 To Pass (Vote for 1)

Candidate   Total
Yes   1609 (64.41%)
No   889 (35.59%)
   

O – Aromas-San Juan School Bond 55% To Pass (Vote for 1)

Candidate   Total
Bonds Yes   41 (71.93%)
Bonds No   16 (28.07%)
   

 

 


 

Official state results

  • U.S. House of Representatives, Dist. 18: Anna Eshoo (D) 63.2%, Rishi Kumar (D) 36.8%
  • U.S. House of Representatives, Dist. 20: Jimmy Panetta (D) 76.8%, Jeff Gorman (R) 23.2%
  • State senate, Dist. 17: John Laird (D) 64.7%, Vicki Nohrden (R) 35.3%
  • State assembly member, Dist. 29: Mark Stone (D) 73%, Shomir Banerjee (R) 27%
  • State assembly member, Dist. 30: Robert Rivas (D) 69.6%, Gregory Swett (R) 30.4%
  • State ballot measures

Read our stories on the local elections results


 

Read Santa Cruz Local’s latest elections-related news stories here.

Read about Santa Cruz Local’s People’s Agenda approach to elections coverage here.